Akik már régóta a vendéglátásban dolgoznak, tudják, hogy az ÁNTSZ régen aktívan részt vett az engedélyek kiadásában. Ma már nem ez a szerepkörük, viszont az egyik regisztráció, ami az étteremnyitáshoz szükséges az ÁNTSZ-hez tartozik. Bár ez a bejelentés már több éves múltra tekint vissza, mégis azt tapasztaljuk, hogy sokan megfeledkeznek erről a kötelezettségükről. A KÜJ-KTJ-vel kapcsolatos, és az új üzlettípus besorolásáról szóló cikkünk után most összefoglaltuk, hogy mi is az az OSZIR regisztráció és mi az ügyintézés menete!
Ismerkedj meg a Kémiai Biztonsági Szakrendszerrel!
Az étteremnyitással járó számos ügyintézés mellett a vendéglátó egységben alkalmazandó vegyszerek bejelentését is fel kell írnod a naptáradba. Az ÁNTSZ szigorúan veszi a gasztrovállalkozásoknál használatos takarítószereket, csakis a megfelelő biztonsági adatlappal rendelkező vegyszerek kerülhetnek be a konyhák takarítási utasításába.
A Kémiai Biztonsági Szakrendszerbe jelentheted le az ÁNTSZ felé, hogy a jövőben melyik vegyszereket szeretnéd alkalmazni.
Hogyan regisztrálj az OSZIR rendszerébe?
Az ügymenet OTH Szakrendszeri Információs Rendszerbe (OSZIR) történő regisztrációval kezdődik.
A regisztrációt követően általában 3-5 nap alatt érkezik meg e-mailben egy azonosítószám, amellyel be lehet lépni a Kémiai biztonsági szakrendszerbe. A kitöltéshez segítséget nyújt a Tájékoztató az OSZIR kémiai Biztonsági Szakrendszerben (KBIR) történő veszélyes anyagokkal és keverékekkel végzett tevékenység bejelentéséről PDF fájl, amelyet innen letölthetsz.
A megfelelő céges adatok kitöltése után a vendéglátó egységedben használatos vegyszereket kell kiválasztani a legördülő listából. Akkor sincs baj, ha nem találod meg elsőre valamelyik tisztítószert, mert a rendszer engedélyezi a biztonsági lapok feltöltését, amelyet megkaphatsz a takarítószer beszállító cégtől vagy a kereskedőtől, akitől vásároltál. A regisztrációt elkészítheted már hónapokkal a nyitás előtt, de akár az utolsó héten is.
Van-e költsége a bejelentésnek?
A rendszer figyelmeztet, hogy fizetési kötelezettséggel tartozunk az ÁNTSZ felé. A díjat (2021 első felében 7800 Ft-ot) a tevékenység végzésének helye szerint területileg illetékes Megyei Kormányhivatalok számlaszámára kell elutalni.
Ne felejtsd el, hogy a HACCP-nek fontos része a takarítási utasítás az alkalmazott vegyszerek és hígítási arányok feltüntetésével, illetve a munkavédelmi dokumentációkban is foglalkozni kell ezzel a területtel a kémiai kockázatértékelésben!